Thursday, July 7, 2016

5 Fun Math Resources For Your Summer Months!

Math typically isn't the first thing people think of when it's summer.
WHAT ARE THE KIDDOS FOCUSED ON? WHAT DOES YOUR FAMILY DO IN THE SUMMER?

Since it's so important to keep the learning going, especially for this essential skill, I've rounded up some math resources that are actually FUN so you can keep your kids on track during the hottest months of the year. From music videos to volcanic explosions, these are great resources to have fun learning math.





1. Rock n Learn: Early Math

These DVD's are super fun. They have rock, and even hip hop to help kids get excited about learning math. The Early Math DVDs cover addition & subtraction, telling time, and money & making change. Each DVD has 12 to 18 video segments, and each video lasts about an hour.

rocknlearn_dvds_math_collection_mommywifelife


Cost: $36.99 (save $23) --> Get It Now

2. Times Tales

Times Tales is a very popular series of videos and games that use stories to help kids memorize their upper times tables. Why? It helps kids learn the multiplication tables in an hour - with songs and visuals!
times tales - multiplication videos
Cost: $19.99 (save $10) --> Get It Now





3. Math Slam

It is what it sounds like - sort of like a Bop It for math learning, this tool uses sounds and lights - and slams - to engage kids in a fun contest of math acuity. There are 3 levels, with13 questions each. When they lower their time to answer, they boost their score!

Screenshot 2016-07-01 14.46.50

Cost: $40.99 (save $2) --> Get It Now

4. ShillerMath Fraction Set

ShillerMath's Fraction Set is a comprehensive supplement to any math curriculum. Part of why it's great is it's hands on, and incorporates, visual, kinesthetic and practical learning. It includes a fractions lesson book, answer guide, parent guide, catchy songs, and unlimited downloadable resources.

fraction manipulatives

Cost: $89.95 (save $10) --> Get It Now




5. Magic School Bus Math Explosion Mix a little hands-on science with the math and you've got active learners on your hands! As a student, it was difficult for me to grasp math concepts I didn't see applied in the real world. Here's a delightful antidote for young learners.

mathexplosion

Cost: $53.99 (Save $6) --> Get It Now